• 29 MAJA 23

    Statystyki projektu

    Choć projekt dobiegł końca na przełomie roku może warto jeszcze opublikować kilka informacji o projekcie. Będziemy też dalej informować o skutkach projektu, jak publikacjach, czy działaniach, które są wynikiem podjętej tu współpracy.
    Na początek warto przedstawić kilka statystyk dotyczących projektu. Działania projektowe realizowane były przez trzech partnerów – Uniwersytet Szczeciński, Muzea Miejskie w Schwedt oraz Katedrę Zabytkoznawstwa Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą.
    W sumie przygotowano 41 działań. Udział w nich wzięło 2038 osób, w tym bezpośrednio, tj. bez trybu zdalnego 1862 osoby. Trzeba tu zaznaczyć, że wydarzenia o charakterze online lub hybrydowym były realizowane jedynie przez partnera ze Szczecina. Pięć działań, w tym 1 konferencja międzynarodowa oraz cztery warsztaty miały charakter tylko online. Jednak dzięki przyspieszonej pandemią modernizacji technologicznej i mentalnej można było wykorzystać doświadczenia zajęć online do działań w formie hybrydy, stąd na praktycznie każdej konferencji lub warsztatach pojawiali się eksperci lub uczestnicy zdalni. Wśród tej wspomnianej grupy osób dominowali Polacy – 899 i Niemcy – 1051, ale uczestniczyli też i przedstawiciele innych nacji – Ukrainy, Szwecji, Danii, Francji, i innych narodowości (Czesi, kraje bałtyckie, Indie, Kanada, USA, a przed wybuchem wojny w Ukrainie też Rosjanie). Prawie połowę wszystkich uczestników stanowiły kobiety – 998.
    Uniwersytet Szczeciński zorganizował 8 konferencji międzynarodowych, cztery wyprawy studyjne, trzy warsztaty doktoranckie, dwie szkoły letnie oraz 12 warsztatów na różne tematy. Udział w nich wzięło 924 osoby, w tym 416 kobiet (bezpośrednio 748, w tym 59 kobiet), w tym 720 Polaków, 122 Niemców, 23 Ukraińców, 11 Francuzów, 9 Szwedów, 5 Duńczyków, 4 Białorusinów i przedstawicieli innych nacji, także spoza Europy (USA, Indie, Singapur, Kanada). Tylko w konferencjach udział wzięło 414 osób, w tym 108 w trybie zdalnym, w tym 112 osób to eksperci z kilkunastu krajów z trzech kontynentów. W szkołach doktorskich udział wzięło 68 osób (w trybie zdalnym 14 osób), zaś w szkołach letnich 48 osób, przede wszystkim z Polski, Niemiec, Danii i Szwecji.
    Głównym celem Muzeów Miejskich w Schwedt było przygotowanie wystawy oraz obudowanie jej warsztatami, stąd trudniejsze jest podanie pełnych statystyk. W każdym bądź razie w działaniach Schwedt udział wzięło ponad 900 osób, w tym wystawę w samym tylko Schwedt obejrzało 714 osób, w warsztatach, które miały miejsce w miejscowościach po niemieckiej i polskiej stronie granicy uczestniczyło około 130 osób z Polski i z Niemiec, zaś w otwarciach wystaw ponad 60 osób w samym Schwedt i Kulicach. Ponad połowę tych liczb uczestników stanowiły kobiety.
    Uniwersytet Viadrina przygotował sześć wydarzeń, w tym jedną międzynarodową konferencję, jedne warsztaty oraz cztery podróże studyjne. W aktywnościach tych udział wzięło 209 osób, w tym 118 kobiet. W większości byli to obywatele Niemiec (113 osób) i Polski (91 osób), ale byli też i przedstawiciele innych nacji. W konferencji udział wzięły 62 osoby (33 kobiety; 24 Niemców, 36 Polaków), w warsztatach 45 osób (26 kobiet, 27 Niemców i 18 Polaków), zaś w wyprawach 102 osoby (w tym 59 kobiet; 62 Niemców, 37 Polaków).
    Warto może spojrzeć jeszcze na oddziaływanie projektu. Jest ono trudno mierzalne bez dokładnego narzędzia, jednak można posłużyć się stroną na Facebooku. Do dnia 30 grudnia 2022 r. włącznie opublikowano na oficjalnym profilu projektu 150 postów. Były to zapowiedzi, relacje, zaproszenia, zdjęcia i filmy z naszych działań. Mimo, że jest to oficjalne medium projektu, to nasi partnerzy posiadali też swoje media, i tu się pojawiały głównie pojedyncze zapowiedzi i relacje oraz sprawozdania, dominowały informacje o działaniach szczecińskich, głównie z uwagi na ich wysoką liczbę. W każdym razie oddziaływanie wykazane przez statystyki Facebooka ukazało ogromny potencjał projektu. Wszystkie posty zostały wyświetlone 92.402 razy, zaś ich zasięg został określony na 81.748. Zanotowano ponad 13 tysięcy aktywności, w tym 282 udostępnienia.