Spotkanie z prof. Edwardem Rymarem pt. „Barnim I – książę przełomu” – zapowiedź

Szanowni Państwo, zapraszamy 7 grudnia o godz. 12:00 do Instytutu Historycznego US (ul. Krakowska 71-79, sala 067 – sala konferencyjna) na otwarte zebranie naukowe, podczas którego odbędzie się spotkanie z prof. Edwardem Rymarem* pt. „Barnim I – książę przełomu”. Spotkanie poświęcone jest temu wybitnemu władcy Pomorza, który w trakcie swoich półwiecznych rządów wprowadził swój kraj w epokę przemian cywilizacyjnych. Stąd jego panowanie uważane jest za przełomowe – to czas pogranicza w procesie organizacji i urządzenia państwa, które odchodzi od modelu zbudowanego we wczesnym średniowieczu i staje się tworem w pełni ukształtowanym z wyodrębnionymi stanami, w pełni rozwiniętą kulturą europejską, kiedy domyka się długotrwały proces chrystianizacji i włączenia tego obszaru do cywilizacji zachodnioeuropejskiej.
    Wydarzenie to jest zorganizowane z okazji wydania najnowszej monografii Księcia autorstwa prof. Edwarda Rymara, opublikowanej nakładem Wydawnictwo Avalon, pt.: „Barnim I, książę Słowian na Pomorzu (ok. 1220/21 – 1278)”. Jest to pierwsza na polskim rynku wydawniczym biografia Barnima I, księcia Pomorza Zachodniego.
    Spotkanie odbywa się w cyklu warsztatów pt. „Perspektywy border region studies w Szczecinie” w ramach naszego projektu. Tym razem sięgamy do pograniczy średniowiecznych światów cywilizacyjnych.
    * Prof. Edward Rymar, historyk, mediewista, wybitny znawca dziejów Nowej Marchii i Pomorza. Do emerytury związany z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego. Wcześniej wieloletni dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Pyrzycach. Autor kilku tysięcy prac naukowych i popularnych. Jeden z nestorów szczecińskiego środowiska historycznego.