• 03 PAŹ 22
    Konferencja pt. „Bismarckowie. Dyskurs(y) o europejskiej rodzinie” / “The Bismarcks. Discourse(s) on the European family”

    Konferencja pt. „Bismarckowie. Dyskurs(y) o europejskiej rodzinie” / “The Bismarcks. Discourse(s) on the European family”

    W sobotnie popołudnie (1 października) objazdem po dworach i pałacach rodu von Bismarck zakończyła się trzydniowa (29.09.-01.10.2022) konferencja pt. „Bismarckowie. Dyskurs(y) o europejskiej rodzinie” / “The Bismarcks. Discourse(s) on the European family”. Wydarzenie koordynowane przez dr. Pawła Migdalskiego (Instytut Historyczny US) i prof. Bartosza Wójcika (Instytut Literatury i Nowych Mediów US) było nie tylko nawiązaniem do dawnych konferencji poświęconych rodzinie Bismarcków i organizowanych w Kulicach, ale także w pewnym sensie hołdem dla nestorów środowiska szczecińskiego – prof. Włodzimierza Stępińskiego oraz prof. Edwarda Włodarczyka, którzy wiele lat swoje pracy poświęcili tej epoce. Podczas wydarzenia, które spotkało się z dużym zainteresowaniem społeczności wystąpiło wielu badaczy z Polski (Jerzy Kałążny (Instytut Filologii Germańskiej, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu); Alina Hinc (Wydział Historii, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu); Andrzej Bierca (Muzeum Archeologiczno–Historyczne w Stargardzie); Rafał Makała (Instytut Historii Sztuki, Uniwersytet Gdański); Radosław Walkiewicz (Narodowy Instytut Dziedzictwa, Pracownia Terenowa w Szczecinie); Zbigniew Sobisz (Instytut Biologii i Nauk o Ziemi, Akademia Pomorska w Słupsku); Bartosz Wójcik (Instytut Literatury i Nowych Mediów, US); Kacper Pencarski (Instytut Historii i Politologii, Akademia Pomorska w Słupsku); Tomasz Ślepowroński, Agnieszka Szudarek, Joerg Hackmann, Paweł Migdalski (wszyscy Instytut Historyczny US) i z zagranicy (Bert Becker (Hong-Kong/Ahlbeck); Werner Westphal (Greifswald); Achim Engelberg (Berlin), którzy przedstawili referaty poświęcone różnym zagadnieniom związanym z rodem Bismarcków od tematów powszechnych do lokalnych. Konferencja pokazała, że temat Bismarcków nadal jest bardzo frapujący, tak dla badaczy, jak i społeczności pogranicza i należy nadal podejmować wątki z nim związane. Wydarzenie zakończyła wyprawa studyjna śladami dawnych rezydencji i fundacji rodu von Bismarck od Kulic, przez Jarchlino, Konarzewo do Płot. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją.